Film Powidoki
2017-02-28, 08:35:33
13 lutego 2017 r. wszystkie klasy pierwsze liceum oraz technikum, pod opieką nauczycieli pań Aliny Wojdyło i Aleksandry Stefanik oraz pana Zbigniewa Porębskiego, wybrały się do kina "Cinema City" w Rudzie Śląskiej na film pt. "Powidoki" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wyświetlany obraz poruszył nie tylko nas, ale wielu innych odbiorców seansu.

Dzieło inspirowane jest biografią polskiego malarza, Władysława Strzemińskiego, współzałożyciela i wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Film opowiada o czasach stalinizmu, gdy Władysław Strzemiński sprzeciwił się doktrynie socrealizmu. Oprócz dbałości w przeniesieniu ówczesnych realiów na ekran, twórcy „Powidoków” poświęcili wiele miejsca samej sztuce i jej roli w życiu społecznym. W tytułową rolę wcielił się Bogusław Linda.
We wrześniu 2016 film miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie pokazywany był w sekcji „Mistrzowie”. W tym samym miesiącu „Powidoki” zostały pokazane pozakonkursowo na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie otrzymały pozakonkursową Nagrodę Jury. Ogólnopolska premiera filmu w formie imprezy zamkniętej odbyła się 12 stycznia tego roku w Łodzi, w hali maszyn, natomiast  premiera kinowa - 13 stycznia.
Uważamy, że każdemu z nas ten film dał dużo do myślenia. Wajda nie tylko przedstawił życie w komunistycznej Polsce, ale również uzmysłowił nam, że nikt nie może zabronić nam wyrażania własnego zdania czy poglądów. To my decydujemy o swojej drodze, a nie - inni, my kierujemy swoim życiem. Dlatego polecamy ten film szczególnie nastolatkom, którzy wahają się w podjęciu decyzji o swoim dalszym życiu.

autor: Wanesa Jankowiak i Daria Ziółkowska