Wymiana polsko - niemiecka
Wymiana polsko – niemiecka

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wymianie polsko - niemieckiej zaplanowanej na rok szkolny 2015/16.
Zdjęcia z poprzedniej wymiany w galerii szkolnej.

Wiek uczestników:
min. 3 klasa GM oraz wszystkie klasy LO i TE

Szkoła partnerska:
Rudolf Brandes Gymnasium im Schulzentrum Lohfeld
Wasserfuhr 25e
32108 Bad Salzuflen, Niemcy
Termin wymiany:
My wyjeżdżamy do Niemiec: wrzesień/październik 2015 na ok. 1 tydzień
Grupa niemiecka przyjeżdża do Polski: kwiecień/maj 2016 na ok.1 tydzień

Forma przejazdu:
Lot samolotem z Katowic Pyrzowic do Dortmundu  ( ew. autokarem lub pociągiem z Katowic)

Zakwaterowanie: 
U rodzin niemieckich z wyżywieniem

Program:
Zwiedzanie szkoły, możliwość udziału w lekcjach, spotkanie z burmistrzem miasta, zwiedzanie Kolonii, okolicznych miast takich jak Bielefeld, Lemgo, Detmold, udział w zajęciach edukacyjnych oraz integracyjnych (szczegółowy plan dostępny będzie po przesłaniu go przez stronę niemiecką)

Rewizyta:
W czasie przyjazdu grupy niemieckiej polski uczestnik wymiany zobowiązany jest do przyjęcia do siebie do domu osoby ze strony niemieckiej, u której sam był zakwaterowany w Niemczech. Grupa polska i niemiecka biorą w tym czasie udział w specjalnie przygotowanym przez szkołę programie dla uczestników wymiany. (Wycieczki edukacyjne, kulturoznawcze, wizyty oficjalne, program językowy, historyczny, integrujący) W czasie wolnym uczniowie  indywidualnie troszczą się o swojego gościa.

Finansowanie:
Organizacja” Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży” + szkoła +  ok. 300 zł rodzice (na całość programu w Polsce i Niemczech)

Formalności:
Informacje o wymianie oraz zgodę na uczestnictwo można uzyskać u nauczycieli germanistów!
W razie potrzeby można również skontaktować się z osobami odpowiedzialnymi za wymianę w szkole lub drogą mailową annettef@op.pl  (Aneta Fiedeń) lub emilia.cirmaciu@gmail.com (Emilia Cirmaciu) lub monika_nagel@tlen.pl  (Monika Zaporowska)


Krótka historia wymiany polsko – niemieckiej w szkole:

       Pierwsza wymiana polsko – niemiecka w naszej szkole miała miejsce w 2000 roku, kiedy to nawiązana została pierwsza współpraca ze szkołą w miejscowości Chemnitz.
Uczniowie biorący udział w tej wymianie realizowali europejski program Leonardo da Vinci, w ramach którego wymieniali się swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu stolarstwa, gdyż program ten przeznaczony był dla uczniów szkoły zawodowej, którzy chcieli zdobyć dodatkowe kwalifikacje z dziedziny stolarstwa oraz dodatkowo interesowali się  informatyką.
Mimo, iż realizacja tego przedsięwzięcia była w tamtych latach bardzo trudna, program zakończył się sukcesem, jego uczestnikom dając niezwykłe wspomnienia, nowe kontakty i przyjaźnie,a nabyte umiejętności zaowocowały zdobytymi certyfikatami zawodowymi.
        W następnych latach szkoła wzbogaciła swoje kontakty o nowego partnera z miejscowości Meerane, gdzie uczniowie byli osobistymi gośćmi nie tylko samej szkoły, ale również burmistrza miasta i jego żony. Bardzo mile wspominamy tamte lata, gdzie opiekowano się nami z największa troską. Mieliśmy okazję nie tylko do wymiany wzajemnych doświadczeń na polu szkolnym, ale również do zwiedzenia wielu niemieckich zakładów produkcyjnych i obserwacji ich działalności.
      Wszystkie  projekty realizowane są dzięki Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, oraz Stowarzyszeniu Chrześcijańskich Dzieł Wychowania.
To dzięki ich merytorycznemu i finansowemu wsparciu możliwa jest realizacja programów wymiany.
        W 2007 roku szkoła nawiazała  współpracę z obecnym partnerem niemieckim Rudolf Brandes Gymnasium z miejscowości Bad Salzuflen. To malownicze miasteczko słynie ze swoich korortów, które zapoczątkowane zostały dzięki wydobyciu soli na tym terenie.
Niejednokrotnie podczas wymian polsko – niemieckich realizowane są bardzo trudne projekty  związane z wzajemną historią. Nauczyciele niemieccy szczególny nacisk kładą każdorazowo na przybliżanie młodzieży trudnej historii czasów hitlerowskich i pobyt młodych Niemców w Polsce wiąże się nierozerwalnie z dwudniową wizytą w Muzeum Auschwitz i Birkenau. Wizyta w muzeum stanowi dla młodzieży niemieckiej szczególne, wzruszające przeżycie, które wspominają potem wielokrotnie w rozmowach i korespondencji ze swoimi polskimi rówieśnikami. Współpraca szkół w tym obszarze udowadnia jednak, iż tematyka ta  pomaga uporać się z wzajemnymi uprzedzeniami i niezbędne jest jej każdorazowe podejmowanie.
        Ale wymiany to nie tylko praca nad projektem, to przede wszystkim wielka frajda dla ludzi o otwartych umysłach i chętnie nawiązujących nowe kontakty.
      W trakcie wymian odbywa się szereg spotkań integracyjnych, wspólne ogniska, posiłki, wycieczki , powodują, iż uczestnicy często bardzo mocno zaprzyjaźniają się z sobą, a przede wszystkim utrzymują kontakty jeszcze długo po zakończeniu oficjalnego programu.